Profesyonel Bir Web Sitesinin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Günümüz dijital çağın gelişimi ile artan web siteleri kullanıcılara çokça seçim hakkı tanır niteliktedir. Teknolojik gelişmeler, firmaların yeniliklere ayak uydurmalarını zorunlu kılarken yüzlerce seçenek arasından bir seçim yapacak kullanıcıları da oldukça seçici konuma getirmiştir. Firmaların markalarını dijital dünyaya aktarmaları web site tasarımları ile mümkünken web tasarımların nitelikli yapıları belirleyici rol oynamaktadır. Son derece seçici olan kullanıcı rakip firmalar arasından en yaratıcı ve profesyonel web tasarımına sahip firmayı seçecektir. Hiçbir kullanıcı diğerleri ile aynı veya amatör düzeyde bir web sitesine güvenmeyecek ve itibar etmeyecektir. Bu noktada web site sahiplerinin son derece dikkatli ve titiz bir çalışmaları gerekmektedir. Web sitenizin tasarımı ne kadar profesyonel görünüyorsa siz de o kadar profesyonel ve işini iyi yapıyor izlenimine sahip olabilirsiniz. Teknik olarak web site tasarımı için danışmanlık eden web tasarım firmalarının amacı markanın dijital yüzü olan web sitelerini kullanıcı odaklı, tüm beklentileri karşılayan yaratıcı bir tasarım yapmak üzerinedir.

Peki bir web site tasarımının profesyonel görünebilmesi için neleri barındırması gerekmektedir?

Web sitesi dendiğinde herkesin aklındaki kavram “Grafik”lerdir. web sitesinde kullanılan logolar fotoğraflar ve simgeler düzenli bir şekilde dizayn edilmelidir. Sitenin nihai amacı ve oluşturulan içerik bir uyumlu içerisinde olmalıdır. Web sitesinin hızını ve kullanışlı olmasını etkilemeyecek grafikler kullanılmalıdır. Ayrıca site içerisinde kulanılan renkler her anlamda doğru seçilmelidir. Doğru seçim sitenin dinamiklerine uyan markayı temsil eden renkler uyum içerisinde gözü yormayacak şekilde bulunmalıdır. Web sitesinin içersinde kullanılan her bir detay sitenin açılma amacına uygun olmalıdır. Grafikler site görünümünün en büyük kısmını oluşturdukları için web site kullanıcılarının siteyi kullanma süreleri üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Bir diğer önemli etmen ise içeriktir. Web sitesinin içeriği ve grafikler uyum içinde olmalıdır. Web sitesinin amacı her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Metin içeriğinin verdiği mesaj da son derece önemlidir. Girilen içerikler birbiriyle bağlantılı ve asıl amaca hizmet eden konumda olmalıdır. Yazılan içerikler web sitesinin amacına uygun verilen hizmete veya ürüne ilişkin anahtar kelimeler içererek arama motorları için uygun yerleştirilmelidir. Özenli tasarlanmış bir metnin içeriği kadar boyutuna da dikkat edilmelidir. Kullanıcıyı sıkmayacak ilgisini her an canlı tutarak okumaya devam edebileceği uzunlukta olmalıdır.

Kullanıcıların verilen içeriği daha kolay algılayabilmesi ve ilgisini taze tutabilmenin önemli bir yolu multimedya kullanımı ile sağlanabilmektedir. Kullanılan her doğru görsel veya ses kullanıcıları web sitesinde daha uzun zaman geçirebilmesine hizmet eder. Grafikler ve içerikle uyumlu video ve ses öğeleri kullanıcıların ilgisini çekerek web sitesi içerisinde keyifle ihtiyaçlarını giderebilme hissi vermektedir. Grafikler ve metin içerikleriyle uyum içinde olan multimedya web sitesinin kalitesini arttırır. Profesyonel bir web sitesi tasarlamanın en önemli unsurlarından biridir.

Tüm bu etmenlerin yanında en önemli teknik gereklilik web sitenizin responsive (mobil) tasarıma sahip olmasıdır. Kullanıcı hangi farklı cihazdan sizin web sitenize erişiyorsa herbirinde aynı kalitede kullanım sağlaması gerekmektedir. Responsive web tasarımı yapılmadığında kullanıcının farklı bir cihazda kalitesiz bir deneyim yaşaması durumunda markanız için kötü bir izlenim oluşarak sizi profesyonellikten uzaklaştıracaktır.