Google Adwords’un Firmanıza Sağlayacağı Olanaklar

Geleneksel pazarlamanın yerini dijital pazarlama stratejilerine bıraktığı günümüz dijital dünyasında markaların reklamlarını kullanıcılarının yoğun olarak talep gösterdiği kanallar üzerinden yapması ile günümüz tüketici toplumunun bir ürün veya hizmeti satın almadan önce Google üzerinden köklü bir araştırma yapması sonucu kendi için en doğru seçeceği tercih etmesi üzerinden ilerleyen satın alım sürecinde firma sahiplerinin hedef kitlesi olan potansiyel müşterilerine doğru kanallar üzerinden erişebilmek için kullanıcıların en sık kullandığı Google arama motoru üzerinden verecekleri reklam ile rakip firmaların bir adım ötesinde olabilmeyi hedeflemektedirler.

Peki firmaların Google Adwords üzerinden verdikleri reklamların avantajları nelerdir?

 

  • Google Adwords, SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarına göre daha hızlı sonuçlar vererek doğru optimize edilmiş bir reklam kampanyası firmanızı arama sonuçlarında kolaylıkla üst sıralarda çıkabilmenizi sağlayacaktır.
  • Adwords reklamları tanıtım konusunda en önemli başlıklardan biri olan marka bilinirliğinizi arttırmanın ve kendiniz hakkında bilgi vermenin etkili bir yoludur. Markanız üzerinde farkındalık oluşturabilmek ve akıllarda kalıcılığı sağlayabilmenin en kesin yollarından biri marka bilinirliğidir.
  • Google Adwords’ün sizin tercihlerinize açık ara yüzü ile yaratıcı reklamlarınızı istediğiniz şekilde yerde zamanda potansiyel müşteri kitlenize ulaşabilmeyi yani hedef kitlenize doğrudan reklam verebilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız reklam metniniz doğru insana doğru zamanda erişme imkanınız olur.
  • Gmail gelen kutusu aracılığı ile daha fazla kişiye ulaşma imkanı bulabilirsiniz. Google Eylül 2015 tarihi itibari ile Gmail reklamlarını Google Adwords’e entegre ederek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma imkanı da sağlamıştır.
  • Google Adwords ile performansınızı sürekli ölçebilirsiniz. Reklamınızı kim tıkladı, Adwords’ten web sitenize ne kadar trafik geldi, hangi anahtar kelime potansiyel müşteri oluşturdu gibi birçok konuda ölçülebilir verilere sahip olursunuz. Reklamlarınız üzerinden alacağınız herbir dönüş yeni reklamınızın daha başarılı olabilmesini sağlayacaktır. Reklamın güçlü ve zayıf yönlerini tespit ederek sonraki reklamların gücünü arttırma şansı tanınmaktadır.
  • Diğer reklam kanallarına göre daha düşük maliyetli olması da en büyük avantajları arasındadır. Google Adwords’ün çalışma prensiplerinde tıklama başına ödeme yapılacağı için reklamınızı gören herkes için değil ilgilenen ve sizin hedef kitleniz olan potansiyel müşterilerinizin tıklamları başına ödeme yapılmaktadır.