Google Adwords’ü Kimler, Neden Tercih Etmelidir?

Dijital pazarlama üzerine yoğunlaşmış tüm farklı alanlardaki sektörlerin temel amacı dijital dünya üzerindeki temsilleri, markalarının web siteleri vasıtasıyla hedef kitleye ulaşarak potansiyel müşteri kitlesini genişletmektir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine bakıldığında müşterilerdeki “müdavim” kavramı günümüz tüketicileri için büyük bir değişime uğramıştır. Geçmişte kulaktan kulağa yayılan ve kullanımından memnum kalınan bir firmadan vazgeçmek pek görülmezken günümüz seçici, araştıran kullanıcalar için durum bambaşkadır. Artık tüketici seçici bir internet kullanıcısıdır. Erişmek istediği ürün veya hizmete yüzlerce seçenek arasından en iyi fiyatlısına ve en yüksek performanslısına araştırmaları sonucu ulaşabilmektedir.

Firmaların özenle kendilerine çektikleri müşteri kitlesi geçmişteki kadar sadık değildir. Daha iyi bir seçenekle karşılaşması ile müşteri kaybedilebilmektedir. Tam da bu sebepten firmaların önemli bir konusu haline gelmiş müşteriyi elde tutma stratejileri de yeterli gelmeyerek yeni kitlelere erişebilmek ve rakiplerinin bir adım ötesinde olabilmek adına gerek satılan ürün veya hizmetin başarısı gerek web site tasarımı üzerinde titiz çalışmaların devamında özenli bir dijital reklam düzenlemesi gerekmektedir.

Kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak adına sonsuz veri içerisinde inceleme yapabilmelerine imkan tanıyan arama motorları, firmaların müşterilerini kendi web sitelerine çekerek potansiyel müşteri kitlesine ulaşabilmek için en doğru platform olarak görülmektedir. Google üzerinden verilen reklamlar kullanıcıların arama sonuçlarına göre şekillenerek verilen bütçe performans hesapları ve algoritmasına göre sıralanmaktadır. Firma sahipleri markalarını dijital dünyada temsil edecek web siteleri üzerinde yapacakları her bir çalışma karşılığını hedefe atılan bir adım olarak görülmektedir. Google Adwords reklamlarının tercih edilmesindeki en önemli kıstas kolaylıkla hedef kitleye ulaşabilme ve marka itibari oluşturabilme imkanıdır bu şekide dijital platformlar üzerinde olumlu bir imaj yaratılmış olur.

Adwords reklamları geleneksel pazarlamadan daha etkindir. Faaliyetler daha hızlı satışa dönüştürülür. Google Adwords reklamları firmasının dijital yüzü olan web sitelerini arama motoru üzerinde reklam vererek rakiplerinin bir adım ötesinde veya yoğun rekabetin tam göbeğinde olabilmeyi amaçlayan her sektörden küçük veya büyük firmanın yoğun olarak destek aldığı başat reklam kolu olması sebebiyle web sitesine sahip her marka sahibinin destek alabileceği önemli bir satış stratejisidir.