Google Adwords Nedir? Ne işe Yarar ?

Günden güne gelişmekte olan teknoloji ile birlikte değişen yaşam pratiklerimizin bir uzantısı olarak iş kollarının dijitale adapte oluşu dijital pazarlama kavramını hayatımıza katmıştır. Firmaların rekabetlerini sanal dünyada devam ettirmeleri firmaların artışı ile kızışan bir ortamı oluşturmuştur. Bu noktada kendini göstermek isteyen ve kullanıcılar tarafın tercih edilebilmeyi sağlayabilmek için reklamlara duyulan ihtiyaç artmıştır. Geleneksel medyanın ötesinde bir konumda olan dijital ağ içerisinde reklamlar da kendini revize etmektedir. Fraklı dijital kanallar aracılığı ile yapılan reklamlar kurumların kendi prensipleri ve seçimleri ile değişkenlik gösterebilmektedir.

Günümüz tüketicilerinin binlerce seçenek arasından birini tercih etmesi seçici olmalarını gerektirmektedir. Hangi ihtiyaç ve beklentisini karşılamak istiyorsa da en iyisini bulabilmeyi hedeflemektedir. Bir tık uzağında olan seçenekleri birçok farklı kriteri ile değerlendiren kullanıcıyı etkileyebilmek, firmalar için önemli bir çalışma konusudur. Dijital pazarlamanın önemli konularından olan dijital reklamlar kullanıcıyı etkileyebilmek ve tercih edilmeyi hedeflemektedir. Kulanıcıların bir araştırma veya satın alım gerçekleştirme eyleminde ilk adım olarak görülen arama motorları günümüz tüketicileri için olmazsa olmaz konumdadır. İster sanal ister fiziki bir alışveriş için kişiler öncelikle arama motorunda köklü bir araştırma yapmak istemektedirler. En iyisini en uygun fiyatlı en istedikleri şekilde bulabilmek için tüm seçenekleri incelemek isteyen kullanıcılar ilk adım olarak arama motorlarını tercih etmektedirler. Ulaşmak istedikleri ürün veya hizmet için karşısına çıkan yüzlerce seçenek arasından bir tercih yapacak kullanıcı sayfaları incelmeye başlayacaktı. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki arama motoru sonuçlarında kullanıcılar tercihlerini %90 oranında ilk sayfada çıkan firmalardan yana kullanıyor.

Uçsuz bucaksız bu rekabet ortamında rakip firmaların bir adım ötesinde olarak daha görünür olabilmek için reklamlara ihtiyaç duyulmaktadır. En önemli reklam kollarından olan Google Adwors, Google’ın ücretli olarak sunduğu reklamcılık hizmetleridir. Bir internet sayfasına girdiğinizde ekranınızın altında, üstünde veya yanlarında görülen “reklam” ibaresi şirketlerin para ödeyerek satın aldıkları internet reklamları yani Adwords reklamlarıdır.Herhangi bir internet kullanıcısı, bir cümle veya terim üzerinden arama yaparken, Google arama motoru bu kullanıcıya aramasında kullandığı anahtar kelimeye dayalı reklamlar gösterir.

Kullanıcı aramaları odaklı çalışan bu algoritma kişinin istek ve beklentilerini karşılamak üzere planlanmıştır. Reklamlarının arama sonuç sayfasında görünmesini isteyen firmalarda tüketicilerin kendi sundukları mal ve hizmeti ararken kullanacaklarını düşündükleri anahtar kelimeler için teklif verirler. Bu teklifler Google üzerinde incelenerek bir sıralamaya sokulur ve en iyi reklamdan azalan performansa göre arama sonuçlarında yerlerine erişirler.