SEO Nedir ve Firmanıza Katkıları Nelerdir?

Dijitalleşen dünyanın en önemli kavramlarından olan web siteleri sanal dünya içerisinde markaların temsilleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcı odaklı oluşturulan, yaratıcı ve teknik olarak doğru bir web sitesi sanal dünyada tercih edilebilmek için yeterli değildir. Teknolojinin gelişimi ile yeni dünya düzeni içerisinde yaşam pratiklerinde büyük değişiklikler olan tüketicilerin alışverişi internet üzerinden yapmalarının ötesinde fiziksel bir alışveriş gerçekleştirilse dahi internet üzerinden araştırmalar yaptıkları görülmektedir.

Satılan ürün veya hizmetin kalitesi internet üzerinde aynı izlenimi verebilmesi için geliştirilen web site tasarımları önemli bir konumda olsa da tüketici eylemleri üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki kullanıcılar internette yaptıkları araştırmalarda arama motoru sonuçları arasında en çok ilk sayfa üzerinde aktif olmaktadır. Bu noktada marka sahiplerinin önemle dikkat etmesi gereken nokta web sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda olabilmesini hedeflemektir.

Yüksek rekabet ortamı haline gelmiş dijital dünya içerisinde firmaların dijital pazarlamadan uzak bir şekilde ayakta kalabilmeleri mümkün görünmemektedir.Arama sonuçlarında üst sıralarda olabilmenin temel etmeni SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Seo firmaların arama motorlarına verdikleri değeri temsil etmektedir.Arama motoru sizi anladığında ürün veya hizmetlerinizle alakalı aramalarda üst sıralarda yer alırsınız. Yani SEO müşterilerin sizi kolay bulmasını sağlayan bir pusuladır.

SEO, web yazılım ve tasarımdan web site içeriklerine ve reklamlara kadar çok geniş bir alanı kapsayarak bütünsel çalışma prensiplerine sahiptir. SEO üzerine yapılan çalışmalar etkili ve başarılı yapıldığında müşterilerin firmaya olan itibar ve güvenini olumlu yönde etkileyecektir. Bunun sonucunda erişilmek istenen kitleye yani potansiyel müşteri kitlesine hitap edebilmeyi ve nihai sonuç olan tercih edilebilmeyi sağlamaktadır.SEO markanızın bilinirliğini arttırarak markalaşma bilincine hizmet etmektedir. Ürün veya hizmetiniz hakkında araştırma yapan kullanıcının ilk olarak sizinle karşılaşması farkındalık uyandırarak akılda kalabilmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda araştırma yaparken üst sıralarda olmanız kullanıcı gözünde itibar kazandırarak güvenilir bir firma olduğunuz izlenimi oluşturacaktır bunun sebebi diğer kullanıcıların da benzer şekilde sizi aradığını ve incelediğini görerek güveni arttıracaktır.Kullanıcıların araştırmalara sizinle başlaması web siteniz için yoğun bir trafik kanalı olacaktır. Sitenize olan trafiğin artması hedefilerinize ulaşabilmenin birincil koşuludur. Web sitenizi dijital mağazanız olarak düşünürsek sitenize olan trafiği mağazanıza olan yoğunluk olarak benzetirsek trafik yani yoğunluk arttıkça satış ihtimalinizin de artacaktır.

SEO’nun kazanç sağladığı bir diğer başlık ise internet reklamcılığıdır. SEO’nun sağladığı faydalar ile internet reklamcılığı birleştirildiğinde yatırım maliyetine göre yatırım getirisi çokça artacaktır.Web site ziyaretlerinde önemli bir başarı olan organik aramalar web sitenize gelecek trafiğin en temel kaynağıdı. SEO organik aramlarda yükselmenizi sağlamaktadır. Tüm bu sebepler yeni dijital çağ içerisinde SEO firmanız için düşünülecek önemli konular arasındadır aynı zamanda SEO diğer birçok yatırıma göre ucuzdur ve gerçek bir yatırımdır. Çünkü SEO’nun faydaları sadece günlük değil uzun vadeli olarak işinizi olumlu etkileyecektir.