Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Günümüz teknolojisinde firmaların marka hedefleri üzerinde büyük bir stratejik değere sahip web sitelerinin rekabet ortamı içerisinde tercih edilmesi başarının bir göstergesidir. Kullanıcılara sunulan hizmet veya ürünlerin sergilendiği ve marka kimliğinin özelliklerini taşıyan web siteleri içerisinde kullanıcıların uzun zaman geçirmesi markayı tanımalarını, güvenmelerini ve tercih etmelerini sağlamaktadır. Kişiler işlerine yarayacak ürün, hizmet ve bilgileri bulabildikleri sitelerde vakit harcarken beklentilerini karşılamayan veya karşılamayacağını düşündüren sitelerden hemen çıkış yaparak rakip firmalara yönelim olmaktadır. Bu noktada firmaların marka bilinirliklerini ve potansiyel müşteri kitlelerini arttırmak için hemen çıkma oranını düşürmeyi hedeflemeleri gerekmektedir.

Web siteler üzerinde dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri olan hemen çıkma oranı web siteniz için hayati değer taşıyan bir sınavdır. Web sitesi ne kadar doğru ve müşteri odaklı oluşturulursa başarı aynı doğrultuda yükselecektir.

Peki öncelikle bahsettiğimiz hemen çıkma oranı nedir?

Web sitenizin hemen çıkma oranı, sayfanıza gelen ve sitedeki başka herhangi bir şeye tıklamadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini gösteren ölçü olarak tanımlanabilir. Başka bir tanımla, bir web sayfasının hemen çıkma oranı tek sayfalık ziyaretçilerle ilgilidir. Sonuç olarak, web sitenizin ziyaretçileri geri dönerse, ihtiyaç duydukları bilgileri bulma konusunda kafalarının karışık olduğunu veya sayfanın kullanıcı dostu olmadığını gösterebilir. Bu durum, bizi hemen çıkma oranının önemi ve bunu stratejik ihtiyaçlarınıza göre ayarlamanın yollarını tartışmaya götürür.Web sitenizin hemen çıkma oranı, izleyicinin sunulan içerikle ilgisinin ve etkileşiminin göstergesidir. Web sitenizde zaman harcamıyorlarsa, mevcut bilgileri sindirmiyorlarsa, markanızın imajını ve potansiyel ve mevcut müşterilerle genel ilişkisini etkileyen zararlı web sitesi seçenekleri için bir uyarı olabilir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 

  • Web sitenizin açılma hızı yüksek olmalıdır. Günümüz insanının en önemli dinamiği hızken herhangi bir içeriğe erişirken beklemek kolay rastlanır bir davranış değildir. Kullanıcıların sitenin açılmasını beklerken harcadıkları zaman onları rakip firmaların sitesine gitmeye yöneltmektedir.

  • Doğru hedef kitleye ulaşabilmek amaçlanmalıdır.İnsanlar web sitenizi yeniden ziyaret ediyor ancak yalnızca tek bir sayfayı görüntülüyorsa, büyük olasılıkla sağlanan içerikle ilgilenecek doğru ziyaretçileri hedeflemiyorsunuzdur. Web sitenizi, özellikle müşteri türünüze odaklanan topluluklarda ve kanallarda tanıtarak, sayfanızı ziyaret eden “rastgele” kişilerin sayısını otomatik olarak ortadan kaldırabilir ve ilgilenmedikleri içerikle doğru yerde olmadıklarını keşfedebilirsiniz. Böylece, düzgün müşteri profili oluşturma ve hedefleme, web sitenizin hemen çıkma oranının ve istediğiniz kitlenizin isabet yüzdesinin azalması üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir.

  • Kullanıcı odaklı bir web site tasarımı kullanmalısınız. İyi bir web sitesi, bir ziyaretçinin kolayca okuyabileceği ve erişebileceği stratejik bir içerik ayrımına ve temsiline sahip olmalıdır. Büyük başlıklara sahip olmak, en kritik içeriği diğerlerinden ayırarak, daha büyük yazı tipleri, iyi renk kontrastı ve beyaz boşluk ile ziyaretçilerin bilinçaltı algısını etkilemekte, onu istediğiniz yöne dikkat etmeye yönlendiriyorsunuz ve bilgi için okyanuslarda gezinmesini kolaylaştırıyorsunuz.

  • Web site içeriğinizin yaratıcı ve kaliteli olması kullanıcıların site içerisinde daha çok zaman harcamasını sağlayarak devamlı ziyaretçi olabilmesine katkı sağlamaktadır.