Web Sitenize Neden Bakım Yaptırmalısınız?

Dijital dünyanın en önemli özelliklerinden biri sürekli değişim içerisinde olmasıdır. Gelişen teknoloji ile her yeni günde güncellemeler ve değişimlerle karşılaşmaktayız. Sürekli harekete içerisinde olan teknoloji içerisinde ayakta kalabilmenin yolu tüm yeniliklerin takipçisi olarak güncellemelere uyum sağlamaktır. Büyük sükseyle hayatımıza belki bir günde giren yenilikler büyük değişimlere uğrayarak farklı gelişmeleri beraberinde getirmektedir.İçerisinde bulunduğumuz yeni dünya çok hızlıdır ve içerisinde barınabilmenin tek şartı bu hıza kolaylıkla adapte olabilmektir. Aynı sebeple firma sahiplerinin markalarını dijital dünyaya taşımaları ile kurulan web siteleri tamamen sanal bir dünya içerisinde firmaların dijital temsilleridir. Sadece firmanın değil dünyanın yenilikleride aynı şekilde web sitelerine uyarlanmalıdır. Bu noktada web sitenizi güncelleyebilmek için belirli periyotlarda bakım yapılması gerekmektedir.

Yapılan Web Site Bakımı Ne İşe Yarar?

Web sitenizin bakımının en temel görevi güvenliktir. Veri ihlalleri, bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını istismar eden ve yüksek trafikli siteleri ele geçiren, hassas kullanıcı bilgilerini ortadan kaldıran ve bazı uç durumlarda tüm web sitesi kapatılmaktadır.Sitenizin saldırılara kurban gitmemesi için, bir güvenlik protokolü oluşturmanız gerekir. Ayrıca, bir yazılım parçası ne kadar eski olursa, bilgisayar korsanlarının güvenlik açıklarını o kadar çok çözmesi gerekir. Eski kod üzerinde çalışan yavaş bir web sitesi genellikle kolay bir hedeftir çünkü bilgisayar korsanları çok fazla sorun yaşamadan bu web sitesini kullanabilir. Sitenizi düzenli olarak güncelliyor ve iyileştiriyorsanız güvenlik temelli saldırıların önüne geçilebilmektedir.

Site içerisinde yapılan güncellemeler, web sitenize gelişmiş özellikler ve ek işlevler sağlamaktadır. En iyi sonuçlarla sitenizin olabildiğince sorunsuz çalışmasını sağlar. Aynı zamanda sitenizde çalıştırmış olabileceğiniz tüm eklentileri güncelleyerek kullanıcılarınıza daha iyi bir genel site deneyimi sağlar.

Belirli periyotlarda yapılan web sitesi bakımı, bir teşhis biçimi işlevi görmektedir. Web sitesi bakımı küçük hataların olası büyük sorunlara dönüşmesini önlemektedir. Web siteniz, onu koruyan profesyonellerden oluşan bir ekip ile zamandan, paradan ve emekten tasarruf edebilirsiniz. 

Tüm güvenlik önlemleri alınmış olsa bile, bir virüs veya kötü amaçlı yazılım almak her zaman büyük bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bir web sitesi bakımı, virüsü hızla araştırıp kaldırabilir, web sitesini temizleyebilir ve verileri mümkün olan en kısa sürede geri yükleyebilecektir.

Bir gün web siteniz tamamen silinirse, web siteniz bakımlıysa, yani web sitenizin günlük yedeklerini alıyorsanız sıfırdan başlamanıza gerek yoktur. Böyle büyük bir problem yaşanması halinde web sitenizi dakikalar içinde yedekleyebilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz.