W-BLOG

Dijital dünyadaki en özel gelişmeleri ve haberleri sizlerle paylaşıyoruz.

iOS İçin POP 3 Kurulumu

Yazımıza öncelikle POP3 ün ne anlama geldiğini açıklamakla başlamak istiyoruz.

Türkçe karşılığı “posta protokolü” olan pop3 gerçekten de internet üzerinden çalışan bir postane gibi görev yapar demek yanlış olmayacaktır. E postaların güvenli şekilde sahibine ulaşabilmesi için çalışmaktadır. Herhangi bir problem yaşamadan güvenli yollarla e posta gönderebilmeyi ve indirebilmeyi sağlamaktadır. Özetle bu sistem eğer olmasaydı e postalarımızı sağlıklı bir şekilde indirip, görüntülemek bir hayli zor olacaktı.

Peki iPhone POP3 e mail kurulumu nasıl yapılır?

iPhone İOS POP3 kurulumu için hazırlamış olduğumuz resimli adımları gösterilen sırada uygulamanız gerekmektedir. Görsellerdeki e mail ve sunucu adresleri örnek içindir siz kendi adreslerini kullanarak kurulumunuzu tamamlayabilirisiniz.

İlk adım olarak ayarlar menüsünden mail ayarına tıklıyoruz. Açılan sekmede hesaplar butonunu seçerek hesap ekleye tıklıyoruzHesap eklemek için size mecra seçmeniz istenecek i Cloud, exchange, Google, AoI, outlook.com gibi bu adımda alt satırda bulunan “diğer” seçeneğini seçiyoruz. Diğer’in altında gelecek mail hesabı ekleyi seçiyoruz.


Açılan Yeni Hesap sayfasında, hesap bilgilerinizi ekleyerek “Sonraki” butonuna dokunun. Karşınıza gelen yeni sayfada, “POP”a tıklayın ve sayfadaki tüm bilgileri aşağıdaki örnekte olduğu gibi kendi bilgilerinizle doldunuz.Tüm bilgilerinizi doğru girdikten ve yazım hatalarını kontrol ettikten sonra Kaydet‘e dokunun.


Eğer özel bir SSL kurulumu yapmadıysanız (zorunluluk değildir), ortalama 30 saniye içerisinde (internetinize bağlı olarak daha kısa veya uzun sürebilmekte) karşınıza bilgi ekranı gelecektir. Sürdür’e dokunup devam ediniz. Sürdür seçeceğinin ardından kurulumu tamamlamış olursunuz