Nasıl E Ticaret Sitesi Kurabilirim?

Markanızı dijital dünyaya taşımak günümüz teknoloji çağında bir seçim değil ayakta kalabilmenin bir şartı olduğunu söylemekle başlamak isteriz. İşiniz konusunda ne kadar profesyonel olsanız da hitap ettiğiniz kitle teknolojiye ayak uyduran yeni dünya insanı olması sebebiyle yenilikleri takip ediyor ve uyguluyor olmanız gerekmektedir. Her dönemin kendine ait bir toplum düzeni ve yaşam pratikleri vardır. Bu durum günümüzde işlerini internet üzerinden halleden, sanal dünya üzerinden insanlarla tanışan hatta eğlenen yeri geldiğinde dünyayı bile internet üzerinden gezebilen yeni çağ insanı üzerinde kendini göstermektedir. Bahsettiğimiz bu yeni çağın bireyleri alışverişini de yine elinin altındaki imkanlarla yapmaktadır. Fiziksel bir alışveriştense sanal alışveriş ile hem hiç yorulmadan hem de zamandan kazanarak istediği ürünü binlerce seçenek arasından en uygun fiyatlısına kolayca erişiyor olması gibi kullanıcıya büyük avantajlar sağlaması sonucu günümüz insanının en çok kullandığı yenilikler arasında yerini almıştır. Kullanıcı belki müdavimi olduğu markanın ürünlerini internetten bulamıyor ve sadece onun için dışarıya çıkıyor. İnternet üzerinden o markanın benzerini bulduğu anda alışveriş için dışarıya çıkmaktan vazgeçecek yani marka müşteri kaybedecektir. Bu gibi durumların sıkça yaşanacağını düşünürsek markasını ayakta tutmak, yeni müşterilere ulaşmak ve müşterilerini elde tutabilmek için onların beklentilerini karşılamak isteyen her marka sahibi e ticarete markasını taşıyarak yeni dünya insanı olan kitlesine hitap edecek ve yeni dijital dünyada ben de varım diyebilecektir. Elektronik ticaret 2000 yıllarından beri hayatımızda olmasına rağmen son dönemlerde iyice aramızda kendini göstermektedir. Kullanıcılarına güvenli, zahmetsiz ve uygun fiyatlı alışverişi vaat eden e ticaret, Potansiyel müşteriler, ilgili ürün veya hizmetler için gerekli tedarikçiler ve kurumsal iş ortaklarınız arasında web ara yüzünden gerçekleştirilen satın alma ve ödeme işlemlerinin tamamına verilen isimdir.

E ticarete geçebilmeniz için öncelikle yapmanız gerekenle;

1. Sunacağınız ürün veya hizmetin hızlı ve etkili şekilde nasıl satabileceğinize dair stratejileri belirlemek. Her firmanın kendine ait bir satış stratejisi ve gelecek adımlamaları vardır. Bu durum dijital ortamda daha net bir şekilde kendini gösterebilmelidir. Neden biz tercih edilelim sorusunun cevabı işin en başında hazır olmalıdır ki atılacak adımlar tutarlı ve amaçlara hizmet edebilir durumda olsun.

2. ticari sorumluluklarınızın tamamı firmanız üzerinden yapılmaktadır bu yüzden kurumsal firmanız üzerinden sattığınız tüm ürün ve hizmetlerin faturalandırılmak.

3. E ticaret için üzerinde satılacak ürünlerin tedarik edilmesi, sitenizi oluşturan dinamikler, yaratıcı fikirler ve ödeme şekillerinin oluşturulması aşamalarının üzerinde düşünülmeli ve detaylı planlamanın yapılması gerekmektedir.

E ticaret sitenizi oluşturmak kadar önemli bir konu da vardır ki o da, e ticaret üzerinde nasıl başarılı olunacağıdır. Dijital dünya içerisinde rakiplerinizin önüne geçerek farklarınızı görünür kılmak ve tercih edilmek için öncelikle kullanıcı odaklı bir site oluşturmanız gerekmektedir. Etkili ve hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir e ticaret sitesine sahip olabilmek için dikkat etmeniz gerekenler;

1. Kullanıcılarınız size kolay erişebilmeli ve beklentileri karşılanabilmelidir. Sitenizin kalitesi kadar önemli bir konu olan erişim kolaylığı, kullanıcıların nihai amaçları kolaylıkla alışveriş yapabilmekken sitenizde yaşayacağı herhangi bir sıkıntı müşteri kaybetmenize sebep olacaktır.

2. Sitenizde sattığınız ürün ve hizmetlerin gerçekleri ile aynı olması çok önemlidir. Bunun için profesyonel çekimler gerekmektedir aksi takdirde alışveriş yapan ve hayal kırıklığına uğrayan müşteri diğer müşterilerinizi de kaybetmenize sebep olacak ve itibarını zedeleyecektir.

3. Tercih edilebilmenizin için güvenilir olmanız gerekmektedir. Dijital dünyanın avantajlarını sıralarken unutmamamız gereken sanal dolandırıcılık konusu kullanıcıların çok dikkatli olmasını gerektirmektedir. Sitenizde hiçbir soru işareti ve güvenlik eksiği olmamalıdır.

4. Sonsuz rekabet ortamı içerisinde e ticaret sitenizin diğer firmalardan sıyrılarak öne çıkabilmesini sağlamak için sitenizin özgün tasarımlara ihtiyacı vardır. Rakip firmalardan bir fakınızın olmaması öne çıkabilmenizi engelleyerek binlerce seçenek arasında sadece biri olmanıza neden olacaktır.

Tam da bu sebepten markanızı elektronik ticarete taşırken sitenizin kurulumunda, yaratıcı tasarımlarının oluşturulmasında, ürün ve hizmet çekimlerinizde size destek olacak profesyonel ekibimizi tercih ederek e ticaretin markanıza olan olumlu sonuçlarından yararlanabilirsiniz.